Opstruktivna apneja simptomi, dijagnoza i liječenje - CPAP Croatia

Opstruktivna apneja: simptomi, dijagnoza i liječenje

Apneja za vrijeme spavanja je poremećaj spavanja koji zahvaća gornje dišne ​​putove (opstruktivna apneja za vrijeme spavanja, skraćeno OSA) kao i neurološko stanje (centralna apneja za vrijeme spavanja). Često podcijenjena i neliječena, apneja je zaista ozbiljna bolest koja krije ozbiljne posljedice za tijelo. Bolest koja može uzrokovati ili komplicirati bolesti srca, hipertenziju, dijabetes tipa 2, funkciju jetre i mnoge druge izravno povezane nuspojave. Liječenje apneje kod kuće određuje se ovisno o vrsti i stadiju bolesti.

Najčešći oblik bolesti je opstruktivni tip, karakteriziran čestim prestankom disanja tijekom spavanja zbog opuštanja mišića u stražnjem dijelu grla i posljedičnom blokadom dišnih putova. I muškarci i žene mogu patiti od apneje za vrijeme spavanja.

Uzroci apneje za vrijeme spavanja

Sred glavnite riskovite faktori, spomagashti za razvitie na sŭnna apneya sa: Nadnormeno teglo; Pol (mŭzhete sa dva pŭti po-predrazpolozheni kŭm razvivane na sŭnna apneya ot zhenite); Vŭzrast; Genetichna obremenenost (onasledyavane na estestveno golemi slivitsi ili stesneno gŭrlo); Anatomichni deformatsii (kato izkrivena nosna pregrada) Tyutyunopushene i alkokhol; Alergii. Riskovite faktori pri tsentralnata sŭnna apneya sa: naprednalata vŭzrast, pola, nalichieto na sŭrdechni narusheniya, upotrebata na bolkouspokoyavashti s narkotichni veshtestva i prekaran insult.


Među glavnim čimbenicima rizika koji pridonose razvoju apneje za vrijeme spavanja su:

 

  • Pretežak;
  • Spol (muškarci imaju dvostruko veću vjerojatnost da će razviti apneju za vrijeme spavanja nego žene);
  • Dob;
  • Genetski teret (nasljeđe prirodno velikih krajnika ili uskog grla);
  • Anatomski deformiteti (kao što je iskrivljen nosni septum);
  • Pušenje i alkohol;
  • Alergije.

 

Čimbenici rizika za centralnu apneju za vrijeme spavanja su: starija dob, spol, prisutnost srčanih poremećaja, korištenje narkotičkih lijekova protiv bolova i prethodni moždani udar.

Koji su simptomi opstruktivne apneje za vrijeme spavanja?

Najčešći simptomi OSA su:

  • Hrkanje;
  • Zaustavljanje disanja tijekom spavanja (buđenje zbog osjećaja gušenja ili nedostatka zraka);
  • Lagan i nepotpun san;
  • Često ustajanje po potrebi;
  • Ponoćno znojenje;
  • Suha usta ujutro;
  • Jutarnja glavobolja;
  • Kronični nedostatak sna;
  • Nesanica (nesanica);
  • Nedostatak energije i koncentracije tijekom dana;
  • Erektilna disfunkcija.

 

 

CPAP aparati za opstruktivnu apneju u snu

 

Apneja za vrijeme spavanja u dvije riječi

U “dvije” riječi: osoba koja pati od apneje za vrijeme spavanja hrče dugi niz godina. Njegova bolja polovica dobro zna što se noću događa. Čuje muža ne samo kako hrče kao rezač diska, nego i kako mu pri tom hrkanju zastaje disanje. Dogodi se da laktom gurne muža koji hrče kako bi ga natjerala da ponovno počne disati. Ponekad čuje kako se noću budi s nedostatkom zraka i gušenjem.

Oboljeli od apneje ustaje nekoliko puta noću zbog male potrebe. Ili se budi noću, a ne zna zašto. Obilno se znoji oko glave i vrata dok spava.

Ujutro se osoba budi kao da uopće nije spavala. To se događa sa suhim ustima ili glavoboljom. Njegov dan bi trebao početi, ali vrlo brzo nakon što je počeo, on ponovno zaspi.

Kasnije tijekom dana dolazi razorna pospanost. Osjećaj koji aha – i zaspat će! Na poslu je, jedva drži oči otvorene. Ako poslijepodne kod kuće malo legne, mora čvrsto zaspati. I ono najopasnije: zaspi u vožnji.

Ulazi se u začarani krug debljanja zbog nedostatka sna i potrebe organizma da kalorijama nadoknadi gubitak sna i manjak energije. Ta dnevna glad koja nadoknađuje nezdravi noćni san, pak, samo komplicira već postojeće stanje. Nesanica je sve jača, dnevni umor sve jači. Sve to dovodi ne samo do nepotpunog načina života i nepotpunog obiteljskog života, već i do opasnosti za ljudsko zdravlje.

 

Kako se dijagnosticira apneja za vrijeme spavanja u kućnom okruženju?

Kako se kod kuće dijagnosticira apneja za vrijeme spavanja?

Kućni testovi na apneju u snu lako se rade uz pomoć uređaja za probir ili respiratorne poligrafije, odnosno tzv. “holtera za apneju u snu”. Bilježe respiratorni napor, hrkanje i zasićenost krvi kisikom dok pacijent spava.

Zatim se određuje Apnea-Hypopnea Index (AHI) koji označava broj zaustavljanja disanja dulje od 10 sekundi. satni prosjek. Ako ima 5 do 30 događaja u satu, to dokazuje prisutnost blažeg do uznapredovalog oblika apneje, a kod više od 30 zaustavljanja u satu, bolest je u izrazito uznapredovalom stadiju. Druga opcija za testiranje na OSA je testiranje u klinici za spavanje, gdje pacijent ostaje preko noći, a specijalist za spavanje ga cijelo vrijeme prati i bilježi metriku spavanja pomoću polisomnografa.

Uređaji za OSA skrining iznimno su kompaktni i precizni, a podatke iz njihove analize čitaju i interpretiraju stručnjaci medicine spavanja. Uz njihovu pomoć moguće je utvrditi vrstu i težinu apneje te eventualno odrediti naknadnu terapiju.

Koje su nuspojave neliječene apneje za vrijeme spavanja?

Ako se ne liječi, apneja za vrijeme spavanja može imati ozbiljne posljedice za fizičko i mentalno zdravlje osobe. Kratkoročno, neliječena apneja uzrokuje jak dnevni umor, promjene raspoloženja, takozvanu “moždanu maglu”, nedostatak koncentracije i sklonost zaspati za volanom. Dugoročne posljedice uključuju sklonost razvoju dijabetesa, moždani udar, visoki krvni tlak, rak, depresiju i druga kronična stanja koja mogu skratiti životni vijek.

Nažalost, apneja za vrijeme spavanja je bolest koja ne samo da se često ne dijagnosticira i ne liječi, već može dovesti do izuzetno ozbiljnih posljedica. Osobe koje pate od apneje za vrijeme spavanja također se suočavaju s ozbiljnom opasnošću za promet na cestama. Statistika iz 2018., primjerice, pokazuje da je u prethodnih osam godina u Bugarskoj više od pet tisuća slučajeva ljudi koji su izgubili život zbog toga što su zaspali za volanom.

Ako i dalje imate pitanja o oblicima apneje za vrijeme spavanja, kako je dijagnosticirati i koji je najbolji tretman za vas, slobodno nas kontaktirajte i pitajte nas.

 

Ova publikacija sadrži opće informacije o poremećaju apneje u snu i njegovoj dijagnozi, simptomima i liječenju. Publikacija nema namjeru zamijeniti profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili liječenje bilo koje bolesti. Podaci pročitani na Internetu nisu medicinski savjeti i ne smiju se tako shvatiti.